POZNAJ POZOSTAŁE CZASOPISMA V
pzwl_small
Bieżący numer
Prenumerata
Archiwum
Numer archiwalny

Analiza Przypadków. Ginekologia i Położnictwo 4/2017

  • Numer: 4/2017
  • Liczba stron: 56
  • Dostępny od: 29-11-2017
  • Typ: kwartalnik
cena
32.25zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU
W numerze
Kontakt
Spis treści
Prenumerata
Analiza Przypadków. Ginekologia i Położnictwo

Zostając prenumeratorem, zyskujesz więcej:

  • dostęp online do rocznika 2016
  • darmową dostawę wszystkich numerów
  • rabaty na udział w konferencjach i szkoleniach Instytutu PWN
  • 30% zniżki na wybrane książki z Twojej dziedziny
  • dodatki tematyczne z 50% rabatem
cena od
129.00zł
PRZEJDŹ DO SKLEPU

Czy kierujesz swoje pacjentki do stomatologa?

zgodnie ze standardem II rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 roku w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem lekarz ginekolog-położnik powinien skierować pacjentki do 10. tygodnia ciąży na „badanie stomatologiczne, uwzględniające ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie planu leczenia”. Z uwagi na to, że wymóg ten został wprowadzony rozporządzeniem jest to obowiązek prawny. Oznacza to, że każdy ginekolog-położnik musi skierować pacjentkę do stomatologa i wyjaśnić jej, czemu taka wizyta ma służyć. Należy też pamiętać, że lekarz powinien odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Jakie mogą być kliniczne skutki opóźnionego wykrycia niewielkich zaburzeń tolerancji węglowodanów w ciąży?

Zaburzenia tolerancji glukozy należą do najistotniejszych i najczęstszych zaburzeń metabolicznych u ciężarnych, mających istotny wpływ na losy ciąży i wystąpienie powikłań noworodkowych.

Przestawiony przypadek wskazuje, jak istotne jest wczesne wykrywanie nawet niewielkich zaburzeń tolerancji węglowodanów w ciąży dla zmniejszenia ryzyka powikłań noworodkowych, zwłaszcza nadmiernej masy płodu. Z powodu opóźnienia diagnostycznego, mimo wdrożenia prawidłowego leczenia i normalizacji glikemii, niemożliwe może być zapobieżenie skutkom wcześniejszych hiperglikemii. Dlatego tak istotne jest właściwe stosowanie aktualnego algorytmu diagnostycznego u wszystkich pacjentek ciężarnych w I trymestrze ciąży.

Pentalogia Cantrella – czy zawsze złe rokowanie?

W przypadku płodu z pentalogią Cantrella opisano ewolucję wewnątrzmaciczną tej ciężkiej wady, która skutkowała zasadniczą zmianą rokowania dla dziecka, które natychmiast po porodzie było operowane. Jednocześnie odtworzono ciągłość osierdzia, przepony i zamknięto powłoki z użyciem siatki Prolene.